Ar sirsnīgu Ū vitamīns 5 gadu jubilejas pasākumu atzīmēta Pasaules ūdens diena 22. martā

25. Marts, 2024

Pasaules ūdens dienā 22. martā Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) notika kustības “Ū-vitamīns” jubilejas pasākums, kurā pulcējās vairāk nekā 60 dalībnieku no dažādām publiskā sektora organizācijām.

Pasākumu atklāja Mārtiņš Spuris, kurš sveica visus atnākušos un atgādināja, ka katru gadu 22. martā tiek atzīmēta Pasaules ūdens diena, lai pievērstu uzmanību ūdens resursu pieejamībai un kvalitātei, aicinot katru apzināties to vērtību. Tas tieši sasaucas ar “Ū-vitamīna” misiju sekmēt sabiedrības izpratni par atbildīgu dzeramā ūdens resursu izmantošanu.

Lai noskaidrotu, dzert vai nedzert krāna ūdeni un ko mēs domājam par dzeramā ūdens brīvu pieejamību restorānos, darba un publiskajās vietās, organizēta diskusija, kurā piedalījās RTU rektors Tālis Juhna, VARAM Vides aizsardzības departamenta direktore Rudīte Vesere, Ekonomikas Ministrijas Būvniecības politikas vecākais eksperts Mārtiņš Riežnieks, Veselības inspekcijas Veselības nodaļas vadītājs Normunds Kadiķis un SIA “Rīgas ūdens” valdes priekšsēdētājs Krišjānis Krūmiņš.

Diskusijas laikā rastas atbildes, kāpēc ir svarīgi lietot dzeramo ūdeni no krāna, kāda ir dzeramā ūdens pieejamība restorānos, darba un publiskajās vietās, kā varam mainīt cilvēku paradumus un kļūt atbildīgākiem, kā arī, ko darīsim tālāk – kā iesaistīsim sabiedrību, jauniešus atbildīga dzīvesveida sekmēšanā.

Pēc aizrautīgās diskusijas LŪKA izpilddirektors Sandis Dejus iepazīstināja ar “Ū vitamīna” kustību, tās galvenajiem darbības virzieniem un mērķiem, kā arī plānotajām aktivitātēm. Tā kā viens no “Ū vitamīna” kustības mērķiem ir popularizēt ūdens dzeršanu no krāna un sekmēt videi draudzīgu dzīvesveidu, kustības ietvaros piesaistīti dzeramā ūdens vēstneši, kas gatavi veidot kopienu un runāt par šo tēmu, izglītot sabiedrību un aktualizēt ar dzeramo ūdeni saistītos jautājumus.

“Ū vitamīna” kustības vēstneši: LTV žurnāliste, dabas entuziaste Eva Johansone, Eiropas Komisijas Misijas “Restore Ocean and Waters” vēstnese, RTU Ūdens sistēmu un biotehnoloģiju institūta vadošā pētniece Brigita Dejus, Latvijas basketbola izlases kapteinis Dairis Bertāns, SIA “Jūrmalas ūdens” inženieris un liels ūdens entuziasts Gints Dakša, SIA “Liepājas ūdens” inženieris Valts Urbanovičs, kā arī Zero Waste Latvija projektu vadītāja Evija Ozola – Ozoliņa un mūsu jaunākais “Ū vitamīna” kustības vēstnesis, aktīvs ūdens lietotājs un ar ūdeni saistītu konkursu laureāts Filips Baumanis.

Pasākuma noslēgumā Gints un Valts publisko iestāžu pārstāvjus iepazīstināja ar interesantiem faktiem par dzeramo ūdeni, t.sk. par iespējamiem ekonomiskajiem ieguvumiem, mainot ikdienas paradumus un saudzējot apkārtējo vidi.

 

Informācijai:

LŪKA sadarbībā ar RTU un kafejnīcu tīklu «Innocent Café» 2019. gadā izveidoja kustību «Ū-vitamīns», lai veicinātu tīra krāna ūdens pieejamību publiskās vietās, kā arī tā nodrošināšanu bez maksas kafejnīcās un restorānos.

2023. gada 10. oktobrī LŪKA un Valsts reģionālās attīstības aģentūra noslēdza līgumu par projekta “Vides apziņas veicināšana par atbildīgu dzeramā ūdens resursu izmantošanu”, Nr. 1-08/100/2023 (turpmāk – Projekts). Tā mērķis ir īstenot informatīvi izglītojošas aktivitātes sabiedrisko ēdināšanas pakalpojumu sniedzēju, dažādu izglītības iestāžu un publiskā sektora pārstāvju izpratnes par atbildīgu dzeramā ūdens resursu izmantošanu veidošanai un celšanai. Projekta sadarbības iestāde: Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija. Projekta kopējās izmaksas veido 42 380.00 EUR, kas piešķirti no budžeta apakšprogrammas “Vides aizsardzības projekti” dotācijām paredzētiem līdzekļiem. Projekta īstenošanas termiņš: 2024. gada 30. septembris.

Esi viens no Ū-vitamīns kustības entuziastiem un pieseko:

Ū-vitamīns facebook.com

Ū-vitamīns instagram.com