Latgales kultūrvēstures muzejā apskatāma unikāla ūdenssaimniecības jomas ekspozīcija

9. Janvāris, 2024

Latgales kultūrvēstures muzeja apmeklētājiem tagad ir pieejama interaktīva ekspozīcija “Rēzeknes ūdens sistēmas vēsture, izveidošana un uzturēšana”, kas ir saistoša kā pieaugušajiem, tā bērniem. Viena no tās sadaļām ir veltīta Rēzeknes ūdensapgādes vēsturei, bet otra – veidota kā datorspēle, kur spēles formā tiek stāstīts par ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmu Rēzeknē.

Katram Latgales kultūrvēstures muzeja apmeklētājam tagad ir iespēja pieslēgt visu pilsētu ūdensapgādes sistēmai vai novērst avāriju kanalizācijas sūkņu stacijā! Nākotnē plānota arī speciāla ūdenim veltīta muzejpedagoģiskā programma. Interaktīvi izglītojošā ekspozīcija papildināta arī ar ūdenim visās tā izpausmēs veltītām gleznām, fotogrāfijām un eksponātiem no muzeja fondiem.

Latgales kultūrvēstures muzeja darba laiki.

Informācijai

Latgales plānošanas reģions projekta Pure Water II ietvaros veiksmīgi īstenoja vairākas ar ūdeni saistītas aktivitātes. Viens no populārākajiem pasākumiem bija grandiozais “2. Latgaldes ūdens festivāls” vasaras izskaņā augustā, Rēzeknē.

 

 

Ūdens tematiku caur dziesmām dziedāja Latvijā un Latgalē populāri mākslinieki. Papildus notika arī ZIB konkurss, kura ietvaros sociālajā tīklā “Facebook” lietotāji dalījās ar ieteikumiem par ūdens taupīšanas veidiem, rosinot sabiedrību aizdomāties par mums tik ļoti nozīmīgā ūdens resursa saglabāšanu.

Projektā organizēts arī radošais konkurss bērniem un jauniešiem “Mans labākais draugs – ūdens”, kas piesaistīja ārkārtīgi lielu konkursantu skaitu. Iesūtītos darbiņus (zīmējumus un video) plānots izmantot ūdens resursu popularizēšanai arī turpmāk.

Viens no projekta uzdevumiem bija izstrādāt izglītojošu video – ekspedīcija pa Latgali “Tīram ūdenim pa pēdām”.

Papildus projekta ietvaros tika ieviestas jaunas iniciatīvas kapacitātes stiprināšanai un sabiedrības izpratnes veicināšanai par ilgtspējīgu ūdens resursu apsaimniekošanu Latgales reģionā. Ūdenssaimniecības pārstāvjiem no Latgales reģiona kapacitāte noteikti ir augusi, piedaloties septembra mācību vizītē Zviedrijā, kur dalībnieki varēja iepazīties ar Kristianstades pašvaldības ūdensapgādes uzņēmuma organizāciju un apsekot esošās notekūdeņu attīrīšanas stacijas Kristianstadē un Helsingborgā, uzlabojot savas zināšanas moderno tehnoloģiju jomā, iegūstot jaunu pieredzi, tostarp viedo tehnoloģiju pielietojumā pilsētvidē.

Rēzeknē radīti arī jauni vides dizaina objekti, par kuru izveidošanu rūpējās Rēzeknes valsts pašvaldība – ūdensizturīgām krāsām apgleznots žogs ar latviešu tautas pasaku motīviem vairāk kā 200 metru garumā Zemnieku ielā, Rēzeknē. Uzstādīti 3 krāsojamie vides objekti, uz kuriem ilustrēti Rēzeknes un Rēzeknes novad dzejnieku daiļdarbi par ūdens tēmu, kas bija pieejami krāsošanas darbnīcās pilsētas svētku dalībniekiem 3 dienu garumā.

“Īstenojot projekta aktivitātes, mēs gribējām pievērst pastiprinātu uzmanību tam, cik svarīgs mūsu dzīvē ir ūdens. Tikai 3% Zemes ūdens ir saldūdens, bet mums ir pieejams tikai 1 procents no zemes saldūdens mūsu ikdienas ūdensapgādes vajadzībām. Latgalē varam lepoties ar gleznainiem ezeriem, to skaits ir 1006.  Novērtēsim to, ka mums ūdens ir daudz, bet rūpēsimies, lai tā izmantošana ir ilgstpējīga un gudra,” komentē LPR Attīstības padomes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs.

Informācijas avots: Latgales plānošanas reģions

Vairāk informācijas:

Latgales plānošanas reģiona projektu vadītāja
Natālija Kurakina
e-pasts: natalija.kurakina@lpr.gov.lv
tālrunis: + 371 283522255