“Latvijas Lepnums” – mūsu Artūrs Smagars un Jēkabpils iedzīvotāji

21. Novembris, 2023

“Latvijas Lepnums 23” nominācijā “Viens par visiem, visi par vienu” iegūst Jēkabpils iedzīvotāji, kas apvienojās spēkiem un darīja visu, kas bija viņu varā, lai gada sākumā pilsētu pārņēmušie plūdi nepārrautu Jēkabpils aizsargdambi un nelaupītu neviena dzīvību.

2023. gads tika iesākts ar ziņām no Jēkabpils, kur Daugavas netipiski paaugstinātais līmenis janvāra mēnesī izraisīja plūdus un Jēkabpils aizsargdambis nokļuva galvenā varoņa lomā. Vairākas diennaktis spraigajiem notikumiem sekoja līdzi visā Latvijā.

Neticamiem spēkiem Jēkabpils aizsargdambis noturējās, nosargāja pilsētu un droši var teikt, ka simtiem cilvēku, kas stāvējuši gan aiz būvniecības, gan nostiprināšanas darbiem, ir pelnījuši kolektīvu atzinību. Katrs iesaistījās viņa iespēju robežās, un ikviena ieguldījums ļāva novērst iespējamos postījumus.

Jēkabpils iedzīvotāji tiek nominēti kā simbols tai sabiedrības daļai, kas pašaizliedzīgi iesaistījās, palīdzēja un beigu beigās arī nosargāja Jēkabpils pilsētu.

Pasniegt apbalvojumu visiem Jēkabpils iedzīvotājiem būtu visai izaicinoši, tāpēc gods tiešā veidā to saņemt uzticēts trijotnei, kas arī nepagurstoši bija klāt plūdu seku novēršanā jau no pirmās dienas: Sakas salas iedzīvotājai Elīnai Bataragai, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Jēkabpils daļas komandierim Dzintaram Cvilikovskim un SIA “Jēkabpils ūdens” valdes loceklim Artūram Smagaram.

Dzintars pastāsta, ka šī gada janvāra plūdi bija nopietnākie pēdējo 70 gadu laikā. Salīdzinot ar citām reizēm, apdraudēta bijusi visai liela teritorija un līdz ar to arī liels iedzīvotāju skaits. “Nebija kā citos plūdos, kur apdraudētas ir viena pagasta četras, piecas mājas – tas joprojām ir apdraudējums, bet šajā reizē mērogs bija diezgan liels,” teic komandieris.

Tiesa, ne visi apjautuši patieso plūdu draudu līmeni. Šādu cilvēku nav bijis daudz, taču tādos gadījumos iedzīvotājiem skaidrots – tā nav joka lieta, tas nav tūrisma apskates objekts, uz to ir jāreaģē un tam jāpieiet ar zināmu pietāti, norāda Artūrs.

Vīri stāsta, ka stresam un trauksmei plūdu dienās nebija laika – jauda, enerģija un adrenalīns šīs sajūtas nomāca. Domas bija tikai par darbu un to, kā apdraudējumu novērst. Tāpat situāciju mierīgāk palīdzējuši uztvert līdzcilvēki un savstarpējie joki. “Veselīgs humors, kas mūsu vidū valdīja, deva papildu enerģijas devu un novērsa uzmanības no tā, cik šī situācija patiesībā bija nopietna,” teic Artūrs.

Tieši apbalvojuma saņēmēji ir vieni no pirmajiem cilvēkiem, kas bija pie dambja un steidza rīkoties. Redzot viņus darbībā, pārējie jēkabpilieši sekoja piemēram un steidza palīgā, kā vien spēja. Vieni naktīs pildīja un pie dambja veda smilšu maisus, bet citi palīdzēja ar labu vārdu, desu maizi un tēju.

Pilsēta arī no plūdiem mācījusies – jau uzsākti būvdarbi dambja stiprināšanai.

Ko trijotnei nozīmē “Latvijas Lepnuma” apbalvojuma saņemšana? Tas ir patiess lepnums un prieks par savu pilsētu, par visiem līdzcilvēkiem. “Ceram, ka viņi arī jūtas novērtēti. Un tagad mēs zinām – ja būs līdzīga situācija, mums būs atbalsts,” norāda Artūrs un Dzintars.

Par balvas sadalīšanu uz visiem Jēkabpils iedzīvotājiem gan vēl jādomā – šajā ziņā ar savu ierosinājumu esot jānāk pilsētas priekšsēdētājam. Taču vīri izteic cerību, ka katram jēkabpilietim būs iespēja ābeli paņemt rokās un izjust lepnumu par padarīto.

Visu stāstu un balvas pasniegšanu skaties šeit!

Informācijas avots: TV3 Group, autors Justīne Jurcika