Mūsu paradumu ietekme uz notekūdeņu un vides piesārņojumu

3. Decembris, 2023

SIA “VNK serviss” speciālists Jānis Zviedris norāda, ka notekūdeņi savā ziņā ir sabiedrības spogulis. Notekūdeņos atrodams piesārņojums, kuru radām mēs – cilvēki, savā ikdienas dzīvē un darbā, strādājot birojos, ražošanas uzņēmumos, ēdināšanas nozarē u.c. jomās, praktiski jebkurā tautsaimniecības nozarē. Neattīrītos notekūdeņos novadītās piesārņojošās vielas var parādīt un parāda mūsu visu ikdienas paradumus un izpratni par to, kā kopīgi veidojas mūsu ietekme uz apkārtējo vidi.

Virszemes ūdens resursi – dīķi, upes, ezeri un, galu galā, jūra, saņemot pārlieku lielu barības vielu daudzumu, aizaug ar dažādiem ūdensaugiem. Tie, patērējot šīs barības vielas, patērē arī ūdenī esošo skābekli, kas paliek mazāk pieejams dabīgai ekosistēmas florai un faunai, kas rezultātā nomirst. Vairums no mums ir redzējuši noslāpušas zivis upēs un ezeros ar vēderiem gaisā. Tāds ir rezultāts, ja notekūdeņus neattīra un novada vidē. Gribam peldēties tīros ūdeņos, makšķerēt dzīvas un veselas zivis, elpot tīru gaisu pie ūdeņiem, kas nesmako, tāpēc notekūdeņu attīrīšana ir ļoti nozīmīgs jautājums.

“Viennozīmīgi ir svarīgi apzināties, ka kvalitatīvs kanalizācijas jeb notekūdeņu savākšanas un attīrīšanas pakalpojums ir abpusēja atbildība un rīcība. Mums visiem ir jāatceras, ka tualetes pods nav atkritumu tvertne,” uzsver J.Zviedris, “Tajā jānovada tikai pašu radītie fizioloģiskie izdalījumi un tualetes papīrs. Protams, ir arī dušas, vannas, izlietnes, trauku mazgājamās mašīnas, veļasmašīnas. Arī šeit rodas notekūdeņi, tomēr mazāk piesārņoti nekā tualetēs. Šādus notekūdeņus var savākt, novadīt un attīrīt kontrolēti, bez liekiem sarežģījumiem.”

Ja notekūdeņos novada visu, kas saimniecībā ir lieks (piemēram, neizmantotas zāles, higiēnas preces, vecu pārtiku, taukus un pat dažādus priekšmetus), tad rodas problēmas. Centralizētas kanalizācijas sistēmas un notekūdeņu attīrīšanas iekārtas nav piemērotas cita veida piesārņojuma attīrīšanai. Tas nozīmē to, ka, šo piesārņojumu neattīrot, tas izplūst vidē un rada neatgriezeniskus vides piesārņošanas procesus.

Notekūdeņi ir būtībā pats pēdējais, par ko cilvēks domā, tomēr atstāj vienu no ievērojamākajām ietekmēm uz vides dzīvotspējas saglabāšanu!

Informācijas avots: SIA “VNK serviss”