Rīgas ZOO tīģeris Augusts un antilopes priecājas par SIA “Pipelife Latvia” rotaļlietām

28. Decembris, 2023

Kamēr Pipelife gofrētās kanalizācijas caurules parasti ir novērojamas būvlaukumos visā Latvijā, Rīgas Zooloģiskajā dārzā (turpmāk – Rīgas ZOO) tas varētu būt pārsteigums! Tomēr nebūt nē – pirms diviem gadiem SIA “Pipelife Latvia” un Rīgas ZOO aizsāka sirsnīgu sadarbību, kopīgiem spēkiem radot rotaļlietas dzīvnieku vajadzību apmierināšanai.

 

Kā tas sākās?

Pirms diviem gadiem SIA “Pipelife Latvia” mārketinga vadītājs Gundars Frīdenbergs ievēroja, ka Rīgas ZOO meklē partnerus dzīvnieku rotaļlietu izgatavošanai, lai bagātinātu Rīgas ZOO mītošo dzīvnieku ikdienu. Šādas un līdzīgas programmas plaši tiek pielietotas dzīvnieku rezervātos, labturības organizācijās un zooloģiskajos dārzos visā pasaulē. Dzīvnieku rotaļlietas palīdz attīstīt dažādas maņas un sniedz iespēju radīt daudzveidīgas nodarbes dzīvnieku vajadzību apmierināšanai.

Tā kā abām organizācijām jau iepriekš bijusi veiksmīga sadarbība – SIA “Pipelife Latvia” Rīgas ZOO uzdāvināja drenāžas caurules – Gundars sazinājās un piedāvāja izmantot Pipelife produkciju dzīvnieku rotaļlietu radīšanai.

“Pipelife šo iniciatīvu uztvērām kā mūsu iespēju ieguldīt gan vietējās sabiedrības, gan dzīvnieku labklājības veicināšanā,” atceras Gundars. “Mūsu produktu augstā drošība, izturība un izcilais kalpošanas laiks bija ideāls priekšnoteikums, lai mēģinātu tos pārveidot par rotaļlietām Rīgas Zooloģiskā dārza vajadzībām.”

2021. gada rudenī SIA “Pipelife Latvia” pēc Rīgas ZOO speciālistu projektiem un ieteikumiem izgatavoja vairākas rotaļlietas, kas uzdāvinātas Rīgas ZOO dzīvniekiem.

 

Kas ir vides bagātināšana? 

Lai gan mūsdienu zoodārzi, dzīvnieku labturības organizācijas un patvērumi nodrošina dzīvniekiem augstu dzīves kvalitāti – bez bažām par izstumšanu, teritoriju, plēsējiem vai barības un ūdens trūkumu – ērtais un relaksējošais dzīvesveids var kļūt garlaicīgs. Tāpēc pasaulē tiek ieviestas dažādas dzīvnieku vides bagātināšanas programmas.

Tās palīdz ar daudzveidīgu un stimulējošu vides apstākļu nodrošināšanu uzlabot dzīvnieku uzvedību un veselību, turklāt mudina dzīvniekus rīkoties atbilstoši viņu dabiskajai uzvedībai.

Tomēr, kad zoodārza apmeklētāji vēro dzīvniekus rotaļājamies ar savām rotaļlietām, neviens pat nespēj iedomāties, cik liels darbs tiek ieguldīts katra priekšmeta izstrādē un pārbaudē. Rīgas ZOO dzīvnieku kolekcijas departamenta vadītāja Guna Vītola skaidro, ka faunas sugām var būt ļoti atšķirīgas vajadzības un prasības attiecībā uz vides bagātināšanu.

“Ideju izdomāt ir viegli, taču ir svarīgi zināt, kādi materiāli ir piemēroti šādu rotaļlietu radīšanai,” saka Guna. “Vispirms mēs rūpīgi pārbaudām visus materiālus, lai noskaidrotu to drošību, izturību un iespējamo pielietojumu. Bagātināšanas priekšmeti paredzēti, lai mudinātu dzīvniekus izmantot zobus, nagus, mēli, ķepas un pirkstus. Tādējādi katras rotaļlietas izmērs, forma un lielums atšķiras un ir atkarīgs no sugas.”

 

Tās pašas caurules – cits pielietojums

Pēc SIA “Pipelife Latvia” produkcijas izpētes Rīgas ZOO Elandu antilopju baram un Amūras tīģerim Augustam paredzētajām rotaļlietām nolemts izmantot gofrētās kanalizācijas caurules. Divas Pipelife gofrētās caurules tika pārvērstas atkārtoti uzpildāmos cilindros ar vairākām spraugām, mudinot Elandes antilopes ripināt rotaļlietas un meklēt pārtiku caurumos, tā imitējot barības meklēšanu savvaļā.

“Elandēm patīk ripināt un laizīt savas rotaļlietas un meklēt tajās barību – tā viņu sajūtas tiek stimulētas ar dažādiem līdzekļiem,” skaidro Rīgas ZOO Zīdītāju nodaļas vadītāja Tatjana Ivasenko. “Lēnāka barošana, imitējot barības meklēšanu savvaļā, rada mieru arī dzīvniekos.”

No otras puses, lieliem kaķiem ir vajadzīgas lielas un izturīgas rotaļlietas, kas var izturēt skrāpēšanu un košanu. Tāpēc Augustam tika izmantota PP caurule ar metinātām segplāksnēm abos galos. Sākotnēji rotaļlieta bija paredzēta ripināšanai pa zemi, tomēr Augsts drīz vien atklāja, ka noslēgtā caurule peld arī virs ūdens un piedāvā lielisku baseina izklaidi.

“Dzīvnieku bagātināšanas elementi tiek regulāri mainīti, lai nodrošinātu dažādību, taču varam novērot, kuras rotaļlietas ir vispopulārākās,” piebilst Tatjana. “Piemēram, Augustam ļoti patīk spēlēties ar Pipelife cauruli. Viņš to ripina lejup un pēc tam mēģina pastumt zem ūdens, kas ir jautrs izaicinājums, jo caurule ir diezgan liela.” 

 

Kas tālāk?

Kopš sadarbības uzsākšanas ir pagājuši jau divi gadi un sākotnēji izgatavotās rotaļlietas nes zināmas nolietošanās pazīmes. Tāpēc SIA “Pipelife Latvia” plāno tās savākt otrreizējai pārstrādei, to vietā radot vēl vairāk dzīvnieku bagātināšanas priekšmetu.

“Kopā ar Rīgas Zooloģisko dārzu esam iecerējuši turpināt informācijas apmaiņu, jaunu rotaļlietu dizainu izstrādi un sabiedrības izpratnes veicināšanu par savvaļas saglabāšanu un dzīvnieku labturību, vienlaikus uzlabojot dzīvnieku dzīves vidi,” rezumē Gundars.

Sadarbība starp SIA “Pipelife Latvia” un Rīgas ZOO ir apliecinājums tam, cik pozitīvu ieguldījumu var veikt uzņēmumi. Turpmākie sadarbības plāni sola Rīgas ZOO iemītniekiem nest vēl vairāk rotaļīguma, prieka un garīgās stimulācijas veselības un labsajūtas veicināšanai.

Informācijas avots: Pipelife